نظریه مشورتی شماره ۷/۹۳/۷ مورخ ۱۳۹۳/۰۱/۱۶

شماره پرونده ۱۷۰۵ ـ ۱/۱۲۷ ـ ۹۲
سوال
اگر تاجر دادخواست اعسارتقدیم نماید دادگاه باید قرارعدم استماع صادرکند یا رد دعوی؟
نظریه شماره ۷/۹۳/۷ ـ ۱۶/۱/۱۳۹۳
نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه
گرچه بین قرار عدم استماع دعوا و قرار ردّ دعوا از حیث آثار، تفاوتی به نظر نمی‌رسد، با این حال با توجه به این که برابر ماده ۳۳ قانون اعسار مصوب ۱۳۱۳ و ماده ۵۱۲ قانون آیین دادرسی مدنی اصولاً دادخواست اعسار از تاجر قابل پذیرش و استماع نیست، بنابراین به نظر می‌رسد در فرض سوال صدور قرار عدم استماع دعوا موجه است.